Starosta a Zastupitelstvo selhává
(článek aktualizován 02.11.2024)
Co se dělo na zastupitelstvu 17. 10. 2024? – Pod drobnohledem
Nezákonnosti a až skandální nečinnost!
Dne 17. října 2024 proběhlo zasedání zastupitelstva městyse Strážek (č. j. 07/2024). Než se pustíme do jednotlivých bodů, musíme zdůraznit: situace je alarmující. Starosta Vlastimil Tvarůžek opět ukázal, že není schopen plnit zákonné povinnosti, což už není jen věc špatné organizace, ale závažného porušování morálních i právních zásad.
Schválení programu? Formalita nebo zdržení?
První bod zasedání – schválení ověřovatelů zápisu, programu a plnění usnesení z minulého zasedání – samozřejmě prošel bez větší diskuse. Co jiného by se dalo čekat, když většina zastupitelů jen pasivně přihlíží? Opět formální záležitost, která nikoho příliš nezajímá. Na návrh dvou zastupitelů - přímo starosty a dále zastupitelky našeho sdružení byl upraven program. Upravený program byl zastupiteli schválen.
Opravy komunikací a selhání správy obce
Na zasedání zastupitelstva se jasně ukázalo, že městys Strážek se potýká se závažnými problémy v organizaci a realizaci investičních projektů. Opravy místních komunikací, které by měly být již dávno vyřešené, zůstávají nedotažené a starosta Vlastimil Tvarůžek neprokázal žádné schopnosti v jejich řízení.
Selhání při zadávání veřejných zakázek
Jedním z hlavních bodů zasedání bylo projednání "Obnovy povrchů místních komunikací". Starosta předložil zastupitelům smlouvu s firmou COLAS CZ a.s., avšak tato smlouva obsahuje chyby a nejasnosti. Například byla administrativní chybou zvýšena cena o 4 Kč oproti původní nabídce. Důležitější však je, že chybí základní doklady, jako je projektová dokumentace, stavební povolení a dokonce i projekt otočky, který by vyřešil problém s příjezdem vozidel záchranné služby a hasičů k základní škole. Přitom na zastupitelstvu 11. 7. 2024 starosta sdělil, že projekt otočky k příjezdové komunikaci ke škole je zpracován a zastupitelům plány zašle, zastupitelům ho nepředložil ani neposlal.
Zastupitelka Anna Knoflíčková upozornila na tyto nedostatky a uvedla, že stavební povolení na opravu místních komunikací nebylo vydáno do 14. 10. 2024. Jak mohou probíhat opravy, když nejsou splněny zákonné podmínky? Opravdu chceme, aby obec riskovala, že výsledné práce budou nelegální?

Kam jdou peníze, starosto?
Aby to nebylo málo, starosta nadále ignoruje dotazy ohledně finančního řízení. Rozpočet na rok 2024 zahrnuje více než 43 milionů korun, ale jak jsou tyto prostředky využívány?
Matematika 1. stupně základní školy podle starosty - rozpočtové opatření č. V na rok 2024
Dalším bodem bylo projednání rozpočtového opatření č. V na rok 2024.
Na dotaz zastupitele Jaroše odpověděl Tvarůžek, že žádné další navýšení, (schválený ukazatel na opravy komunikací), není potřeba. Přestože starosta tvrdil, že s žádným navýšením se nepočítá, bylo na opravy místních komunikací přiděleno téměř 10 milionů Kč, což je částka zahrnující i navýšení o 2,1 milionu Kč oproti původnímu rozpočtu! Tak tomu říkáme slušné zanedbatelné navýšení.
- Oprava povrchů komunikací v městysi Strážek, smlouva o dílo 4 507 227,03 Kč
- Oprava místní komunikace v městysi Strážek, smlouva o dílo 3 273 989,59 Kč
- Rozpočtové opatření V. na rok 2024 výdaje, oprava komunikací – navýšení 2 100 000 Kč
Celkem za opravy: smlouvy bez navýšení 7 781216,62 Kč, celkem 9 881216, 62 Kč
Rozhoduje se tu o zásadních finančních otázkách bez transparentního postupu, a to musí skončit!
Opravy komunikací: Chaos, chybějící dokumentace a nelegální postupy
Může to mít strašlivé důsledky!
Největší skandál se však týká smlouvy o dílo mezi městysem Strážek a firmou COLAS CZ, a. s., která byla uzavřena na opravu místních komunikací.
Zde zastupitelka Knoflíčková odhalila šokující skutečnosti:
- chybí zadávací dokumentace,
- stavební povolení
- a dokonce projektová dokumentace k dešťové kanalizaci.
Zkrátka, smlouva byla uzavřena bez zákonného základu. Jak může probíhat kolaudační řízení, když není vydáno stavební povolení? Odpověď je jednoduchá – nemůže!
Podvod nebo neschopnost?
Tento nezákonný postup přitom starosta obhajuje naprosto klamavými tvrzeními. Městys se nejenže nedrží zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ale zároveň ignoruje stavební zákon. Je to nehorázné porušení nejen zákonů, ale především důvěry občanů.
Jaké jsou důsledky, když obec staví "načerno" komunikace? Jaké jsou postihy?
Když obec staví komunikace "načerno" (bez potřebných stavebních povolení nebo v rozporu se stavebními předpisy), může čelit několika závažným důsledkům a postihům. Tyto problémy se mohou týkat nejen samotné obce, ale i jednotlivců, kteří rozhodují o takových stavebních činnostech. Zde jsou možné důsledky:
- 1. Pokuty od stavebního úřadu - Obec může dostat pokutu za porušení stavebních předpisů. Výše pokuty závisí na závažnosti přestupku, velikosti stavby a dalších okolnostech, ale může dosahovat až statisíců korun.
- 2. Zastavení stavby - Stavební úřad může nařídit zastavení nelegální stavby, dokud nebudou získána potřebná povolení nebo nebude odstraněn problém s porušením předpisů. To může mít závažné dopady na občany a jejich přístup k nemovitostem.
- 3. Povinnost odstranit stavbu - V případě, že je stavba posouzena jako nepovolená a neodpovídající zákonům, může být obci nařízeno, aby komunikaci odstranila, což může být značně nákladné.
- 4. Ztráta dotací - Pokud obec získala nebo žádala o dotace na výstavbu infrastruktury a zjistí se, že se jedná o černou stavbu, mohou být dotace zastaveny nebo vráceny. To může mít významné finanční dopady na rozpočet obce.
- 5. Možné trestní řízení - Pokud se prokáže, že obecní představitelé vědomě povolili či nařídili výstavbu načerno, mohou být zahájena trestní řízení za zneužití pravomocí veřejného činitele. To může vést k sankcím včetně odvolání z funkce nebo dokonce k trestnímu stíhání. Zastupitelé mohou být povinni nahradit škodu způsobenou neplněním svých povinností!
- 6. Soudní spory - Pokud stavba zasahuje do práv občanů nebo vlastníků sousedních pozemků, mohou být proti obci podány žaloby. Vlastníci pozemků nebo dotčené osoby mohou požadovat náhradu škody nebo zrušení stavby.
Důsledky stavby načerno jsou tedy jak finanční, tak právní a politické. Obce i jejich představitelé by měli dbát na to, aby všechny stavební projekty byly realizovány v souladu s platnými právními předpisy.
ČÍM DÁL LEPŠÍ

Lesní hospodářství a co se stalo s naším dřevem? Stále nemáme odpověď
- Odhad škody na chybějící dřevní hmotě se pohybuje přibližně mezi 83 868 Kč a 104 835 Kč.
Tento odhad nezahrnuje další potenciální náklady, jako jsou náklady na obnovu a rehabilitaci lesních ekosystémů.
Ignorování lékaře a zanedbávání zdravotní péče: výmluvy už nestačí
Jeden z klíčových problémů, který starosta dlouhodobě ignoruje, je stav zdravotnických zařízení v obci. Pronajaté prostory pro ordinaci praktického lékaře jsou v téměř katastrofálním stavu. MUDr. Hruška v e-mailu ze dne 17. 10. 2024 jasně sděluje, že ordinace nevyhovuje hygienickým podmínkám – plísně, vlhkost, průhledná okna a neekonomický provoz jsou jen některé z problémů, které zmiňuje.

Zajímá vás, kdy starosta řešil tuto situaci osobně? Ani jednou. Dopis určený doktoru Hruškovi, který měl být odeslán podle usnesení z 26. 9. 2024, nebyl řádně doručen ani zaevidován v obecní spisové službě. Nejenže starosta neplní své povinnosti, ale navíc zatajuje důležité dokumenty.
Nepřipravené projekty – Ztracené dotační příležitosti
Starosta měl již v lednu 2024 úkol předložit projekt na opravu sportovního hřiště. Přesto do dnešního dne nepředložil žádný plán, projekt ani žádost o dotaci. Místo toho nechává chátrat jak sportoviště, tak další obecní budovy, a to přesto, že byly k dispozici finanční prostředky z dotací.
Milionové plýtvání na odměnách - za nic!
Není bez zajímavosti, že na odměnách pro starostu, místostarostu a dalších 13 zastupitelů jsme od října 2022 zaplatili víc jak 1, 6 mil. Kč. Za co? Za nečinnost, neschopnost a pasivitu. Je naprosto skandální, že zastupitelé neplní své úkoly, nepodávají žádné smysluplné návrhy a starosta nedokáže řídit obec tak, jak by měl.
Je důležité občanům připomenout závažné skutečnosti spojené s budováním komunikací!
Z našeho rozpočtu jsme několik let spláceli dluh za asfaltování silnice vedoucí od budovy chudobky až po rekreační středisko Podmitrov, což nás stálo 5 000 000 Kč. Ještě před šesti lety, v rozpočtu na rok 2018, jsme stále spláceli částku 672 000 Kč, která byla ve výdajích vedena pod položkou "Dohoda o narovnání - COLAS". Tento dluh jsme uhradili z obecních prostředků za asfaltovou cestu, která vede k budově patřící soukromému podnikateli – členu rodiny bývalého starosty.
Takové rozhodování zastupitelů není v zájmu všech občanů, ale zvýhodňuje pouze "vlivné" jednotlivce a některé rodiny. Výsledkem je, že v roce 2024 stále máme prašné a štěrkové cesty, například na Potoky, nad školou a na dalších místech, kde jsou komunikace ve špatném stavu.
Tento stav nejenže ukazuje na neefektivní hospodaření s obecními prostředky, ale také na to, že zájmy většiny občanů jsou opomíjeny ve prospěch privilegovaných. Přitom máme k dispozici obrovský rozpočet – na rok 2024 dostáváme od státu neuvěřitelných 43 842 961 Kč, přesto nejsou peníze řádně využívány. Starosta a rada obce, složená z pěti lidí – Tvarůžek, Pečinka, Koza, Valíková a Pokorný – rozhodují bez toho, aby zapojili všechny zastupitele, a občané nejsou informováni o důležitých jednáních.
Je na čase, aby vedení obce začalo jednat v zájmu všech občanů a zajistilo efektivní využití obecních prostředků. Není přijatelné, aby i v roce 2024 některé komunikace zůstávaly v zanedbaném stavu, zatímco se v minulosti investovalo do projektů, které slouží pouze úzké skupině lidí.
Závěr: změna je nevyhnutelná!
Městys Strážek se nachází ve vážné situaci. Starosta Tvarůžek zjevně nezvládá řídit základní správní a finanční úkoly, a to má přímý dopad na kvalitu života občanů. Ať už jde o opravy komunikací, transparentnost ve financování nebo zajištění zdravotnické péče, vidíme jen selhání a nezodpovědnost.
Občané mají právo vědět, jak se nakládá s jejich penězi, a pokud starosta a jeho rada nejsou schopni splnit své povinnosti, je čas na změnu.
Obraz městyse Strážek je smutný a alarmující. Místo efektivní práce vidíme chaos, porušování zákonů a ztrátu důvěry. Starosta Vlastimil Tvarůžek a většina zastupitelů jsou zjevně vyčerpáni a neschopní plnit své povinnosti. Zákony jsou ignorovány, dokumenty chybí a peníze mizí. Občané Strážku si zaslouží vedení, které bude skutečně pracovat pro jejich dobro.
Je načase požadovat zodpovědnost a změnu. Starosta by měl složit funkci, a zastupitelé, kteří jen pasivně přihlížejí, by měli být postaveni před otázku, zda vůbec vědí, co jejich práce obnáší.
Reakce starosty na článek
Starosta se k tomuto tématu o selhání zastupitelstva vyjádřil na našich Facebookových stránkách. Zde uvedl (poznámka redakce: nejedná se o úřední vyjádření):
Vlastimil Tvarůžek, text

Vážení čtenáři, aby můj článek zapadl do tématu, měl by mít titulek "SKANDÁLNÍ, OBEC KONČÍ" či jiné zajímavé téma pro upoutání čtenáře. Jelikož není možné komentovat jednotlivé příspěvky na bloku, musím se pokusit vysvětlit věci zde. Snad se mi to podaří.Nákup zboží na účet obce.O prázdninách 2023 se parta dobrovolníků na nás obrátila, že by rádi obnovili čáry a nápisy na "dopravním hřišti". Domluvili jsme se, že zakoupíme barvu a válečky, štětce. Předali jsme dobrovolníkům. Jelikož je asfalt hrubý, byla spotřeba válečků větší. Proto se musely dokoupit další. Paní Mazlová potřebovala jet do prodejny, tak jsem souhlasil, že je zrovna zakoupí, abych tam nemusel jet schválně. Takže vyzvedla na obec válečky - 13 ks, dvě malé sady a násadu v celkové hodnotě 246 Kč. Mohli dodělat rozdělanou práci a po skončení nám zbylý materiál vrátili. Takže žádná škoda nevznikla, naopak ušetřené peníze jsou za cestu. Práce udělali ve svém volném čase a BEZ ODMĚNY. Když jsem byl na cestách a bylo potřeba něco vyzvednout nebo zakoupit na školu pod vedením Mgr. Knoflíčkové, neřešilo se, zda mám pověření, zda mohu na účet školy toto vyzvednout. A nyní je to špatně. Otázka PROČ?Další věcí je také výpomoc obci a dobrovolná práce. Je tu několik rodin, které ve svém volném čase jdou a pomůžou nám s údržbou záhonů, hřiště a dalších věcí. Tímto jim vzkazujete: "pomůžeš a budeš potrestán". Protáhneme tě blátem sociálních sítí. Má tedy pro ně smysl dělat něco dál. Nikde jsem na vašem webu neviděl poděkování, ale vše pro občany.Dovolím si, zde ještě jednou jim všem poděkovat za práci, kterou dělají a pomáhají.V komentářích zmiňuje redakce další nejasné nákupy. To budeme opět probírat veřejně nákup šroubků, hřebíků či dokonce tužek. Jelikož je prodejna blízko a má široký sortiment, nakupujeme převážně zde. Jelikož většinu oprav a údržby děláme vlastními silami, musíme nakoupit materiál. Nevím, co jsou nejasné nákupy, ale nikdo z nás nemá potřebu a ani o tom neuvažoval toto zneužívat. To spíše ukazuje, jak uvažujete vy a jak byste to řešili. Nevím proč do toho vtahujete prodejnu, které tímto děláte špatnou reklamu. Myslím, že si to nezaslouží.Důkazní břemeno je vedeno na očitém svědkovi, který viděl dané nákupy. Přiznám se, že jsem musel po roce vzpomínat a to jsem byl přímo v dění. Takže je vidět, že svědek má sloní paměť, nebo si vede pečlivé záznamy. Jak na zastupitelstvu řekla Mgr. Knoflíčková, má na zastupitele dost věcí. V komentářích je také uvedeno, že zveřejnění informací je podloženo fakty a důkazy, včetně AUDIO NAHRÁVEK. Zde bych chtěl doplnit, že jak řekla zastupitelka, jsou jednání nahrávána pro doložení skutečností. Ale asi jsou nahrávána další jednání a diskuse. Tímto si zajišťují své důkazy. Nebudu se zaobírat tím, že je to na hraně nebo spíše za hranou zákona, ale morálně mi to přijde jako ubohé. Už to tu dříve bylo, že byly vedeny spisy na "nepohodlné" a když bylo potřeba najednou se něco našlo. Takže poučení, buď raději zticha nebo si tě nahrajeme a pokud budeš proti nám, tak ti to spočítáme. Super. Čeká nás krásná budoucnost.Matematika 1. stupně a rozpočtové opatřeníMgr. Knoflíčková předložila na ZM body týkající se rozpočtového opatření (RO) a jaké konkrétní vícepráce jsou z důvodu navýšení RO. Na zastupitelstvu jsem vysvětlil a uzavřelo se to tím, že žádné vícepráce nejsou a částky jsou v pořádku. Nevím proč, ale budeme si muset opět projít sčítání.V rozpočtu byly schváleny: Údržba komunikací 150 000,00 Kč, Oprava komunikací 5 800 000,00 Kč, Komunikace k RD Mor. Janovice 1 200 000,00 Kč, Nákup materiálu – komunikace 20 000,00 Kč. Celkem rozpočet 7 170 000 Kč.Částka na opravy byla pouze návrh, celková výše bude určena rozsahem oprav a vysoutěženými cenami. Zastupitelstvo (byla přítomna Mgr. Knofíčková) odsouhlasila výběr zhotovitele na cestu Nad řekou cena 3 273 989,59 Kč, dále schválilo opravu dalších komunikací, proběhl výběr zhotovitele a cena byla 4 507 227,03 Kč. Celkem 7 781 216,62 Kč. Rada uzavřela smlouvu na technický dozor v hodnotě 60 tis. Jelikož bylo v rozpočtu pouze 5,8 mil. Kč, Rada v rámci RO navýšila rozpočet dle zasmluvněných oprav o částku 2,1 mil. Kč. (5,8 +2,1 =7,9 ponechána menší rezerva). Nově je celkový rozpočet na komunikace 9 270 000 Kč nikoliv 9,88 mil Kč jak je uvedeno v článku.Opravy komunikací.V článku jsou tak děsivé informace o chaosu, podvodech a dalších věcech, že jsem musel zavřít oči, abych se tak nebál a dočetl to. Tak si to zkusíme probrat. Nyní realizujeme dva projekty - opravu komunikací a obnovu povrchů. Vše jsou opravy stávajících komunikací. Na opravu komunikací Nad řekou jsme obdrželi dotaci. Poskytovateli jsme dokládali vyjádření stavební úřadu, že na opravu nepotřebujeme stavební povolení. Dokládali jsme i "malý" projekt, rozpočet. Dotace byla přidělena. Na obnovu povrchů jsme připravili rozpočet, projekt jsme nepřipravovali, jelikož komunikace jsou dané a peníze za projekt raději použijeme na opravy. Oprava je dle zákona oprava povrchu komunikace, když se nezasahuje zásadně do základní konstrukce, není zvýšena přímá nivelita více než 3 cm. Povrch nemusí být starý asfalt, ale může být štěrkový. Takže komunikace, které opravujeme splňují tyto podmínky a rozpočty jsou takto připraveny. Komunikace nad školou, zde komunikace měla být povolena již při vzniku (před cca 20 lety), po provedení povrchu se provede zaměření a dodatečné povolení stavby. Vytvoří se pouze jedna projektová dokumentace. Takto je projednáno se stavebním úřadem. Oprava komunikací v Moravecký Janovicích je také pouze oprava. Výstavba k nové zástavbě je řešena na stavební povolení, máme projektovou dokumentaci a rozpočty. Trochu se nám to zaseklo na vyjmutí pozemku ze ZPF a uložením spodních vrstev zeminy.DřívíZastupitelstvo schválilo prodej dříví, po prodeji bude vyčíslen případný rozdíl. Toto bude projednáno na ZM a zvolen další postup. Všude vidíme články a vyčíslení škody, ale bez podkladů. Opět se hledá senzace. Uveřejníme k tomuto vše, aby to bylo jasné. Ale nyní nemám podklady.LékařNa zastupitelstvu jsme projednali dopis od MUDr. Hrušky, nikde zde nevidím napsané katastrofální stav. Pouze, že je potřeba provést opravy a výmalbu, aby při kontrole hygieny nebyly problémy. Vlhkost je problém, ale neumíme mávnout proutkem a je to pryč. Zde je potřeba systémové řešení celé budovy. Pokud vím, tak zastupitelka neučinila žádné kroky pro to, aby se lékař navrátil. Nemusí řešit pouze starosta.Když jsem na zastupitelstvu nabídl zastupitelce možnost se zapojit do projektu na hřiště, příprava projektu a další věci s tím spojené. Odpověď zněla, že to není její práce.Nevím, jak to celé uzavřít. Prosím čtenáře, aby přemýšleli na tím, co čtou, a hlavně se nenechali vtáhnout do kontroverzních titulků. V dnešní době se společnost stále více rozděluje, ale zde se do naší komunity vráží další klíny. Nevím, jestli je to "vše" pro občany.
Vlastimil Tvarůžek, starosta
Sdružení - Pro občany reaguje na starostův komentář
Vážený pane starosto,
ve věci finanční odpovědnosti a transparentnosti se obracíme s následujícími body:
1. Finanční záležitosti:
Podporujeme dobrovolníky a oceňujeme jejich přínos. Nicméně v zájmu transparentnosti je třeba vždy doložit nákupy a oprávněnost výdajů písemně, tak jak to ukládá zákon č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě. Tento zákon stanovuje pravidla a postupy, které zajišťují účinnou kontrolu hospodaření s veřejnými prostředky, zaměřuje se na prevenci, odhalování a nápravu případného nesprávného hospodaření s veřejnými financemi. Naším cílem je především zajistit, aby každý výdaj měl odpovídající doklady a byl schválen dle pravidel. Když jste pověřil dobrovolníka ústně, neznamená to nutně porušení konkrétního paragrafu zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole, ve znění pozdějších předpisů, pokud byly správně zaznamenány v účetnictví obce a měly rozpočtové krytí. Nicméně zákon a jeho prováděcí předpisy kladou důraz na průkaznost a transparentnost výdajů, což písemné pověření usnadňuje. Pro příště by bylo vhodné zajistit písemný podklad o pověření dobrovolníka a vyčlenit limit na výdaje, aby byla pro případ kontroly jasně doložitelná odpovědnost a účelnost výdajů.
2. Úloha dobrovolníků:
Naším upozorněním kritikou nijak nezpochybňujeme práci dobrovolníků, naopak – vážíme si všech, kdo svým časem a úsilím přispívají ke zvelebování obce. Kritika se týká vedení obce, které odpovídá za transparentní řízení veřejných prostředků. Abychom předešli nesprávným interpretacím: naším cílem je zdravé prostředí pro všechny, včetně těch, kteří se aktivně podílejí na zvelebování obce. Naše sdružení tímto veřejně vyjadřuje uznání těm, kdo obci pomáhají.
3. Místní prodejna:
Ohrazujeme se proti tvrzení, že naše sdružení útočí na místní prodejnu. Tato interpretace překrucuje skutečnost – kritika se zaměřuje na efektivitu obecních nákupů a transparentní hospodaření, nikoli na konkrétní prodejnu. Naší prioritou je přispívat k odpovědnému vedení obce bez poškozování dobrého jména podnikatelů.
4. Pořizování důkazů:
Je-li řeč o nahrávkách zasedání zastupitelstva nebo jednání starosty, tyto záznamy jsou vedeny zcela v souladu se zákonem za účelem přesného zachycení průběhu a pro účely případného dokazování. Tyto záznamy nejsou veřejně dostupné ani zveřejňovány. Jsou určeny výhradně pro interní dokumentaci a právní účely, což zajišťuje jejich zákonnost i ochranu soukromí účastníků.
5. Transparentnost oprav a rozpočtu:
Opravy obecních komunikací a jejich financování musí být v souladu se zákonem a na základě schválené dokumentace. Zde považujeme za důležité důsledné informování všech zastupitelů předem včetně obsahu smluv, projektů a podkladů, zajištění pravidelného přehledu o výdajích. Tím se vyvarujeme budoucím nejasnostem a případným rozporům.
6. Závěrem:
Transparentní a odpovědné nakládání s obecním rozpočtem je základním cílem našeho sdružení. Děkujeme všem, kdo se aktivně podílejí na chodu obce a vyjadřujeme závazek, že nadále budeme trvat na dodržování pravidel na otevřené a jasné komunikaci, operativní plnění usnesení přijatých na zastupitelstvu, aby se občané cítili dobře informováni a měli v obec důvěru
S pozdravem,
Sdružení Pro-občany