Jak ve Strážku rozhoduje hrstka vyvolených
Zatímco v některých obcích se vedení snaží o spolupráci napříč zastupitelstvem a hledá cesty k zapojení občanů, například formou veřejných diskuzí, ve Strážku v roce 2025 proběhla tři zasedání zastupitelstva – 13. února, 10. dubna a nově i 29. května. Přesto komunikace vedení obce se zbytkem zastupitelstva i veřejností zůstává prakticky nulová.
Starosta Vlastimil Tvarůžek nekomunikuje s ostatními zastupiteli ani ohledně termínů schůzí. Ty si určuje sám, což mnohým komplikuje pracovní i rodinný život. Od ledna nedošlo k žádnému přizvání občanů nebo dalších zastupitelů ke spolupráci, až na výjimku, ať už při přípravě projektů, kontrole investic nebo řešení potřeb obce. Prohlídky rozestavěných investic, ordinace nebo opravovaných místních komunikací neprobíhají, ani za účelem kontroly vynaložených obecních prostředků. Přístup, kdy vládne pouze pět radních a zbytek zastupitelstva má být jen schvalovacím aparátem, je nepřijatelný. Těm, kterým stačí "sedět na židli", to možná vyhovuje. Ale takto řídit samosprávu nelze.
Konkrétní formy
selhání komunikace vedení obce:
Termíny zastupitelstva oznamované na poslední chvíli
– Starosta oznamuje termín zasedání jen několik dní předem, a to bez předchozí domluvy se zastupiteli. Takový postup je dokonce v rozporu s platným Jednacím řádem zastupitelstva ze dne 15. 12. 2022, čl. 4, odst. 7.
– Občané se často dozvědí o zasedání pozdě, někdy i jen tři dny předem, a nemají tak reálnou šanci si zařídit volno, pokud by se chtěli osobně účastnit projednávání témat, která se jich přímo týkají nebo na kterých jim záleží!
– Občanům někdy není umožněno vyjádřit se k jednotlivým bodům programu během jednání. Starosta tuto možnost výslovně zakázal například na posledním zasedání. Mluvit mohou až v závěrečné diskusi, kdy už je vše schváleno. Opět se jedná o nedodržování jednacího řádu.-
Nereagování na e-maily a žádosti doručené přes podatelnu
– Občané nedostávají odpověď ve lhůtě do 30 dnů, nebo 15 dnů dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
– V některých případech nedostanou dokonce odpověď vůbec.
– Ani zastupitelé nedostávají podklady k rozhodování včas. -
Neposkytnutí informací k projednávaným bodům
– Materiály k důležitým bodům (např. rozpočtu, nájmům, dotacím) nejsou dostupné předem ani po zasedání.
– Občané nemají možnost si připravit otázky nebo se informovaně vyjádřit. -
Ignorování návrhů zastupitelů i občanů
– Návrhy na pracovní skupiny, otevřená setkání s občany nebo zpřístupnění informací jsou systematicky odmítány nebo ignorovány. -
Informační kanály jsou neaktuální nebo nepoužívané
– Web obce a Facebook městyse obsahují minimum aktuálních informací.
– Vývěsky jsou nevyužívané nebo slouží pouze jedné názorové skupině.
– Zpravodaj neumožňuje otevřené vyjádření opozičních nebo kritických názorů, příspěvky zastupitelů jsou omezeny na 1000 znaků včetně mezer, což znemožňuje sdělit podstatné informace.
Cenzura zápisů a tlak na ověřovatele
Závažné je i zjištění, jakým způsobem
vznikají zápisy ze zasedání. Do oficiální verze se nedostanou informace, které
si starosta nepřeje. Ověřovatelé jsou postaveni před dilema – buď podepsat
neúplný zápis, nebo čelit tlaku. Například zápis z 13. února 2025 ověřovatelka odmítla podepsat právě kvůli zásadním chybějícím bodům. Do
připomínek doplnila informace o neřešených úkolech, nejasnostech v
hospodaření nebo absenci zveřejněných údajů o lesním majetku. Tyto komentáře
však nebyly do zápisu doplněny (Porušení Jednací řádu zastupitelstva ze dne 15. 12. 2022, čl. 5, odst. 8.).
Rada obce rozhoduje o smlouvách, investicích a dotacích v řádech milionů, aniž by o tom byli ostatní zastupitelé nebo občané předem a podrobně informováni. Přitom právě zastupitelstvo je nejvyšším orgánem samosprávy. Místo transparentnosti tak máme systém, kdy "o všem se už rozhodlo", kde je o všem rozhodnuto předem a ostatním zastupitelům i veřejnosti pan starosta pouze prezentuje hotová rozhodnutí rady – bez možnosti do nich zasáhnout. Zastupitelé pak často jen zpětně nahlížejí na výpisy již zaplacených faktur.
Jedna paní povídala jako komunikační strategie
Obecní web i facebooková stránka obsahují minimum aktuálních informací. Občané jsou tak odkázáni na ústní podání, ve kterém se fakta často ohýbají ve prospěch vládnoucí skupiny. Pravidelné zkreslování informací, nedostatečná komunikace a vytváření uzavřené mocenské skupiny vede k vylučování a přehlížení těch, kteří mají jiný názor nebo se snaží o změnu. Kdo se vymyká, bývá umlčen nebo zesměšněn.
Informace z nástěnky pro jiné názory nebo občanská sdružení byly odstraněny nebo cenzurovány. Naproti tomu KDU-ČSL má k dispozici vlastní nástěnku na budově kina. Zpravodaj obce má podle vyjádření některých seniorů obsahově nevyvážený charakter, a pokud v něm vyjde názorový článek mimo oficiální linii, bývá obratem zpochybňován.
Co si odnést z tohoto článku
- Veřejnost není přizvána ke spolupráci na projektech ani ke kontrole rozpracovaných investic.
- Termíny zasedání zastupitelstva určuje starosta bez konzultace s ostatními zastupiteli.
- Zápisy ze zasedání jsou neúplné – důležité připomínky ověřovatelů nejsou zveřejňovány.
- Rada obce rozhoduje o milionech z rozpočtu bez účasti většiny zastupitelstva.
- Na žádosti občanů zaslané přes podatelnu úřad často neodpovídá vůbec nebo až po lhůtě.
- Veřejné informační kanály (web, vývěsky, zpravodaj) jsou neaktuální nebo nevyvážené.
Myslíte si, že takto má vypadat moderní fungování samosprávy v 21. století? Pokud ne, zapojte se do diskuse, mluvte s ostatními a ptejte se veřejně. V příštím článku přineseme konkrétní ukázky toho, co se do zápisů ze zastupitelstva nedostalo – a proč by to občané měli vědět.
