JAK TO DOPADLO na letošním PRVNÍM jednání ZASTUPITELŮ?
První letošní jednání zastupitelstva přineslo mnoho podnětných diskuzí a zároveň potvrdilo obavy – o zásadních věcech v obci SKUTEČNĚ rozhoduje pouze pět lidí: starosta Vlastimil Tvarůžek a čtyři radní. Ostatní zastupitelé jsou buď přehlíženi, nebo ani nejeví zájem se na řízení obce podílet. Informace o schvalovaných rozhodnutích dostávají bez možnosti nahlédnout do konkrétních dokumentů, kterých se týká. Opět se ukázalo, že transparentnost a spolupráce s širším osazenstvem zastupitelstva jsou pro radu cizí pojmy.
Nekontrolované hospodaření
Na jednání se diskutovalo o návrhu omezit pravomoci starosty při čerpání rozpočtu, což je téma, které se týká zásadní kontroly nad veřejnými financemi. V minulosti byl starosta omezeným zákonem, mohl disponovat pouze částkou do 20 000 Kč. Tento systém zajišťoval alespoň nějakou míru transparentnosti a kontroly nad rozdělováním peněz, protože každý výdaj nad tuto částku musel projít širší diskuzí a schválením.
Ale tento stav se změnil. V současnosti už není žádné omezení, což znamená, že úzká skupina pěti osob má volnou ruku při přidělování finančních prostředků bez jakékoli širší kontroly a transparentnosti. Tato změna umožňuje přidělovat finance podle osobních preferencí nebo zájmů, bez zapojení dalších členů zastupitelstva nebo veřejnosti, což je problém. Takový stav může vést k netransparentnímu hospodaření jako rozhodnutí, která nejsou v nejlepším zájmu celé obce.
Hlasování o tomto návrhu, který měl vrátit alespoň nějaká omezení, zatím neprošlo. Čtyři zastupitelé se vyjádřili, že netuší jak by správně omezení nastavili, a pouze jeden byl pro nastavení původního omezení.
To znamená, že problém není v samotném návrhu, ale spíše v neschopnosti nebo neochotě zastupitelů přijmout odpovědnost za finanční hospodaření obce!
SA vhodné řešení do budoucna? Je jednoduché: Méně zastupitelů!
Pokud by bylo zvoleno pouze 13 nebo méně zastupitelů, nebylo by potřeba volit radu obce a všechna rozhodnutí by zůstala plně pod kontrolou. A řekněme si otevřeně - současný model nefunguje! Není třeba, aby většina zastupitelů chodila na jednání jen sedět, sledovat jednání bez mluvení a bezmyšlenkovitě hlasovat. To obci nic nepřináší! Ve skutečnosti je to jen pět osob, které mají pod kontrolou chod celé obce, zatímco my si platíme zastupitele, kteří jsou de facto nečinní.
Vyhazujeme peníze oknem?
Rozpočet pro rok 2025 počítá s příjmem 27 milionů korun, k tomu se převádí 22 milionů z předchozích let – a tak má obec celkově k dispozici 49 milionů korun.
Přesto:
- Se nikdo ze zastupitelstva neohlíží na vyúčtování rozpočtu za rok 2024.
- Nikdo nehodnotí, kde by se mělo šetřit a kam naopak investovat.
- Kromě jednoho zastupitele nikdo nepřišel s návrhy na projekty, opravy či modernizaci pro rok 2025.
- Jediný návrh k rozpočtu přednesla zastupitelka za sdružení Pro občany
Investiční návrhy k rozpočtu 2025
1. Přestavba budovy č. 35 (bývalé kino a byt) na nájemní bydlení nebo lékařské ordinace. Existuje možnost získat dotaci 25–40 % a úvěr až do 90 % s úrokem 1 %. (Zastupitelka Knoflíčková byla pověřena zjištěním možností na Státním fondu podpory bydlení.)
2. Úprava bytového domu ve Strážku č. p. 8 a budovy úřadu městyse č. p. 13 – důraz na snížení energetické náročnosti. (Starosta byl pověřen zjištěním dotačních možností.)
Územní plán
Jednalo se také o změnách v územním plánu.
Ve Strážku chybí stavební pozemky a zastupitelé žádali o rozšíření možností výstavby. Starosta ovšem prosazuje rozvoj výstavby hlavně v Meziboří a Janovicích (kde má on i místostarosta osobní zájem), zatímco Strážek zůstává stranou.
Zastupitelé rovněž navrhovali rozšíření kanalizační sítě v Jemnici, což bylo v návrhu za 1,5 milionu korun. Starosta tuto možnost nijak neřešil.
Kde skončilo dřevo z obecních lesů?
Stále chybí jasné vyúčtování, kolik dřeva bylo vytěženo a kam vlastně zmizelo.
Dalším bodem jednání byl nevyjasněný prodej dřeva z obecních lesů. Po dvou letech od těžby v Meziboří bylo zatím prodáno jen 14 kubíků a starosta přiznal, že část dřeva rozdal hasičům na pálení čarodějnic a na opravu mostku a to bez souhlasu zastupitelstva.
Školství v utajení
Zastupitelstvo formálně zřizuje školu, ale jednání mezi starostou, radními a ředitelem probíhají bez účasti ostatních zastupitelů a dokonce i bez širšího vedení školy. Nikdo z ostatních zastupitelů tak neví:
- Jaké problémy řešili za zavřenými dveřmi?
- V jaké výši a za co byly řediteli schváleny odměny?
- Na co přesně ředitel utratil 3 miliony korun z obecního rozpočtu určené na provoz školy?
Nezazněly ani žádné informace o jednání školské rady, přestože se na nich projednávají důležité otázky týkající se vzdělávání našich dětí.
Škola pod vedením současného ředitele – odchody a diskriminace
Během jednání zazněla také zpráva o kontrole inspekce práce ve škole, která potvrdila nerovné zacházení s bývalou ředitelkou a učitelkou. Starosta od roku 2022 odmítal schválit odměny bývalé ředitelce za projekty, ze kterých škola dodnes čerpá a to pouze z osobní nevraživosti.
Za poslední dva roky ze školy odešlo deset učitelů, údržbář a kuchařka s třicetiletou praxí. Pracovní prostředí je podle zaměstnanců je čím dál tím víc problematické.
Rozbité schody, čekárna, svah pod Barborkou a sportovní hřiště
Stále zůstává nevyřešená údržba svahu pod Barborkou, čekárna, rozbité schody, sportovní hřiště a neschopnost vedení obce získávat dotace na rozvoj je přímo alarmující. Starosta Tvarůžek dlouhodobě nezvládá plnit své úkoly a obci chybí efektivní správa.
Zastupitelé ze sdružení Pro občany proto navrhují:
- Snížení počtu zastupitelů, aby se zefektivnilo rozhodování a snížil se tak počet zastupitelů, kteří jsou tam jen 'do počtu' a nejeví zájem o účast a informovanost při rozhodování.
- Zajištění transparentního hospodaření – pravidelné vyhodnocování výdajů a skutečné plánování investic.
- Aktivní podpora všech částí městyse, tedy i rozvoje Strážku, nejen Meziboří a Janovic.
- Důsledná kontrola nakládání s financemi obce.